sobota, 4 lutego 2012

Dopłaty bezpośrednie - ogólne zasady 2012

Jeżeli trafisz na coś niejasnego to serdecznie zachęcam do zadawania pytań w komentarzach poniżej - odpowiem na wszystkie w następnym artykule

Ogólne zasady wypłaty płatności 2012
Wysokość jednolitej płatności obszarowej, przejściowych płatności z tytułu owoców miękkich, płatności uzupełniającej, specjalnej płatności obszarowej do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych (zwanych płatnościami obszarowymi), w danym roku kalendarzowym ustala się jako iloczyn deklarowanej przez rolnika powierzchni kwalifikującej się do objęcia płatnościami obszarowymi i stawek płatności za 1 ha tej powierzchni, po uwzględnieniu zmniejszeń lub wykluczeń wynikających ze stwierdzonych nieprawidłowości oraz niezgodności.
Wysokość płatności do krów i owiec w danym roku kalendarzowym ustala się jako iloczyn liczby zwierząt danego gatunku kwalifikujących się do płatności i stawki tej płatności na 1 sztukę danego gatunku zwierząt, po uwzględnieniu zmniejszeń lub wykluczeń wynikających ze stwierdzonych nieprawidłowości lub niezgodności.
Wysokość płatności cukrowej w danym roku kalendarzowym ustala się jako iloczyn ilości buraków cukrowych objętych umowami dostawy na rok gospodarczy 2006/2007, przeznaczonych do wyprodukowania cukru kwotowego i stawki tej płatności na 1 tonę buraków cukrowych, po uwzględnieniu zmniejszeń lub wykluczeń wynikających ze stwierdzonych nieprawidłowości oraz niezgodności.
Wysokość płatności do pomidorów w danym roku kalendarzowym ustala się jako iloczyn masy netto pomidorów dostarczonych w roku gospodarczym 2006/2007 dopuszczonych do przetworzenia i stawki płatności na 1 tonę pomidorów, po uwzględnieniu zmniejszeń lub wykluczeń wynikających ze stwierdzonych nieprawidłowości oraz niezgodności.
Każda z dopłat w ramach systemów wsparcia bezpośredniego za dany rok kalendarzowy może być przyznana tylko raz.
Dopłaty w ramach systemów wsparcia bezpośredniego są przyznawane w drodze decyzji administracyjnej przez kierownika biura powiatowego ARiMR właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę rolnika. W decyzji w sprawie przyznania płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego określa się również zmniejszenia i wykluczenia płatności, w tym także określa się wysokość sankcji wieloletnich, które będą podlegały odliczeniu w kolejnych latach.
W przypadku płatności do pomidorów w decyzji określa się ilość pomidorów, do której rolnikowi przysługuje ta płatność na podstawie świadectw dostawy pomidorów dopuszczonych do przetworzenia w roku gospodarczym 2006/2007, będących w posiadaniu ARiMR.
W szczególności, w decyzji rolnik jest informowany o zastosowanych pomniejszeniach kwoty płatności, wynikających z przedeklarowania powierzchni, złożenia wniosku po wyznaczonym terminie, braku zadeklarowania wszystkich gruntów rolnych w gospodarstwie, braku przestrzegania norm i wymogów oraz o kwocie sankcji wieloletnich, podlegającej odliczeniu z wszelkich płatności wypłacanych rolnikowi z płatności realizowanych przez ARiMR, pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji i Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich, w ciągu kolejnych trzech lat kalendarzowych, następujących po roku kalendarzowym, w którym dokonano takiego ustalenia.
Decyzje w sprawie płatności wydawane są od dnia określenia stawek płatności z zastosowaniem kursu euro Europejskiego Banku Centralnego na dzień 30 września 2012 r., do dnia 1 marca roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek. W przypadku niezałatwienia sprawy we wskazanym terminie, Agencja zawiadamia rolnika o tym fakcie, podając przyczyny zwłoki i wskazując nowy termin załatwienia sprawy.
Od decyzji w sprawie przyznania płatności rolnikowi przysługuje odwołanie do dyrektora oddziału regionalnego ARiMR. Odwołanie od decyzji w sprawie przyznania płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego rozpatruje się w terminie dwóch miesięcy od dnia otrzymania odwołania. Odwołanie od decyzji w sprawie przyznania płatności nie wstrzymuje jej wykonania.
ARiMR dokonuje płatności w okresie od dnia 1 grudnia do dnia 30 czerwca roku następującego po roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć czegoś więcej o terminach składania wniosków o dopłaty w ramach systemu wsparcia bezpośredniego naciśnij tutaj.

2 komentarze:

  1. jesli w 2012r zlozylam wniosek na ugor to czy dostane doplate bezposrednia

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeżeli uprawa była zadeklarowana do wniosku jako JPO to jak najbardziej.

      Pozdrawiam

      Usuń