sobota, 4 lutego 2012

Dopłaty bezpośrednie ogólne zasady 2012

Jeżeli trafisz na coś niejasnego to serdecznie zachęcam do zadawania pytań w komentarzach poniżej - odpowiem na wszystkie w następnym artykule

Ogólne zasady przyznawania płatności 2012

Płatności obszarowe, płatność cukrowa, płatność do pomidorów oraz płatność do krów i owiec są przyznawane na wniosek rolnika.
Rolnik, który w 2011 roku złożył wniosek o przyznanie dopłat w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, otrzymuje z ARiMR spersonalizowany wniosek o przyznanie płatności na rok 2012 wraz z materiałem graficznym i „Informacją dotycząca działek deklarowanych do płatności”  .
Informacja dotycząca działek deklarowanych do płatności zawiera:
-         dane dotyczące maksymalnego kwalifikowalnego obszaru (PEG),  wyznaczonego dla działki ewidencyjnej;
-         dane dotyczące maksymalnego spójnego obszaru PEG na działce ewidencyjnej;
-    dane dotyczące powierzchni trwale wykluczonych z płatności (DR10) – są to dane o powierzchniach, które nie kwalifikują się do jednolitej płatności obszarowej, ze względu na fakt, iż grunt ten nie był utrzymywany w dobrej kulturze rolnej na dzień 30 czerwca 2003 r. Te powierzchnie można deklarować tylko
do przejściowych płatności do owoców miękkich, płatności rolnośrodowiskowej oraz płatności ONW;
-         wskazanie, czy dana działka ewidencyjna leży na obszarze objętym ochroną w ramach obszarów Natura 2000;
-     wskazanie, czy dana działka leży na obszarach szczególnie narażonych na zanieczyszczenie azotanami pochodzenia rolniczego (OSN);
-     wskazanie, czy dana działka ewidencyjna leży na obszarze zagrożonym erozją gleby, na którym istnieje obowiązek utrzymania minimalnej pokrywy glebowej lub na gruntach, na których nachylenie terenu jest większe niż 20 stopni w terminie od 1 grudnia do 15 lutego każdego roku.
We wniosku o przyznanie płatności na rok 2012 rolnik zobowiązany jest zadeklarować wszystkie grunty rolne będące w jego posiadaniu, niezależnie od tego, czy ubiega się o przyznanie płatności do tych gruntów.
Rolnik powinien sprawdzić, czy wszystkie dane zawarte we wstępnie wypełnionym wniosku są poprawne, kompletne i zgodne ze stanem faktycznym. W przypadku, gdy wstępnie wypełniony wniosek nie zawiera wszystkich działek rolnych lub rolnik chce zgłosić do płatności nowe działki rolne, należy je dopisać we wniosku.

W 2012 roku na jednym formularzu wniosku o przyznanie płatności rolnicy mogą ubiegać się o przyznanie następujących rodzajów płatności:

1.          jednolita płatność obszarowa (JPO)
2.          krajowe uzupełniające płatności obszarowe (UPO), w tym:
·       uzupełniająca płatność podstawowa - do powierzchni innych roślin i do powierzchni gruntów ornych, na których nie jest prowadzona uprawa roślin,
·       płatność uzupełniająca do powierzchni uprawy chmielu, do której przyznano płatność uzupełniającą do powierzchni uprawy chmielu za 2006 r. (płatność niezwiązana z produkcją),
·       płatność do powierzchni roślin przeznaczonych na paszę, uprawianych na trwałych użytkach zielonych (płatności zwierzęce),
3.          oddzielna płatność z tytułu owoców i warzyw (płatność do pomidorów)
4.          przejściowe płatności z tytułu owoców miękkich
5.          płatność cukrowa
6.          płatność do krów i owiec
7.          specjalna płatność obszarowa do powierzchni uprawy roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych.
8.          pomoc finansową z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich i innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW).
9.          płatność z tytułu realizacji przedsięwzięć rolnośrodowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt (PROW 2004-2006)
10.       płatność rolnośrodowiskową (PROW 2007-2013).
We wniosku o przyznanie płatności rolnik zobowiązany jest zadeklarować wszystkie grunty rolne będące w jego posiadaniu, niezależnie od tego, czy ubiega się o przyznanie płatności do tych gruntów.
Wraz z wnioskiem rolnik zobowiązany jest złożyć wypełnione i podpisane materiały graficzne.
W materiale graficznym rolnik zobowiązany jest:
-        wrysować działki rolne zadeklarowane we wniosku o przyznanie płatności oraz
-        zaznaczyć obszar uprawy pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa oraz
-        znajdujące się w obrębie działki rolnej drzewa będące pomnikami przyrody objęte ochroną na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, rowy, których szerokość nie przekracza 2 m oraz oczka wodne o łącznej powierzchni mniejszej niż 100 m2.
Rolnik, który w 2011 roku nie składał wniosku o przyznanie płatności, w roku 2012 nie otrzyma wniosku spersonalizowanego. W takim przypadku należy wypełnić czysty formularz wniosku, zamieszczony na stronie internetowej Agencji oraz dostępny w biurach powiatowych ARiMR i oddziałach regionalnych ARiMR, zgodnie z instrukcją wypełnienia wniosku o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego i pomocy finansowej z tytułu wspierania gospodarowania na obszarach górskich oraz innych obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania (ONW).
W przypadku, gdy rolnik w roku 2011 nie składał wniosku o przyznanie płatności i nie otrzymał materiału graficznego, zobowiązany jest dołączyć do wniosku oświadczenie zawierające wykaz działek ewidencyjnych, na których:
·                     prowadzi w danym roku na działce ewidencyjnej uprawę pszenicy, żyta, jęczmienia lub owsa, lub
·                     w obrębie działki rolnej znajdują się:
o      drzewa będące pomnikami przyrody, objęte ochroną na podstawie przepisów ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody,
o      rowy, których szerokość nie przekracza 2 m
o      oczka wodne o łącznej powierzchni mniejszej niż 100 m2.
Wzór oświadczenia jest zamieszczony na stronie internetowej Agencji oraz dostępny jest w biurach powiatowych ARiMR i oddziałach regionalnych ARiMR.
Jeżeli dane zadeklarowane we wniosku o przyznanie płatności uległy zmianom lub zdezaktualizowały się od czasu złożenia wniosku, rolnik powinien niezwłocznie poinformować o tym fakcie kierownika biura powiatowego ARiMR i dostosować wniosek do stanu faktycznego. Nie ma możliwości zmiany danych we wniosku, w przypadku, gdy rolnik zostanie poinformowany przez ARiMR o stwierdzonych nieprawidłowościach we wniosku lub o zamiarze przeprowadzenia kontroli na miejscu w gospodarstwie.
W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności, które mogą mieć wpływ na powierzchnię kwalifikującą się do płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego  lub liczbę zwierząt kwalifikujących się do płatności do krów i owiec, lub rolnik nie mógł wypełnić swoich zobowiązań w zakresie przestrzegania norm i wymogów, rolnik powinien złożyć do biura powiatowego ARiMR pisemne oświadczenie o zaistniałych okolicznościach, opatrzone czytelnym podpisem i datą złożenia, w terminie 10 dni roboczych od dnia, w którym rolnik lub upoważniona przez niego osoba są w stanie dokonać takiej czynności oraz dostarczyć dowód potwierdzający wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności.
Przypadki działania siły wyższej lub wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności, określone zostały w art. 31 ust. 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 73/2009 i obejmują:
-       śmierć rolnika,
-       długookresową niezdolność rolnika do pracy,
-       poważną klęskę żywiołową w znacznym stopniu dotykającą grunty rolne gospodarstwa,
-       wypadek powodujący zniszczenie w gospodarstwie budynków dla zwierząt gospodarskich,
-       epidemię dotykająca części lub całego inwentarza rolnika. 
Zasady deklaracji działek we wniosku o przyznanie dopłat w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. 
Analogicznie jak w roku ubiegłym, rolnicy będą mogli grupować uprawy, do których przysługuje ten sam rodzaj płatności. Podstawową grupę upraw stanowi powierzchnia kwalifikująca się do jednolitej płatności obszarowej (JPO).
Następnie na działce rolnej zadeklarowanej do jednolitej płatności obszarowej, należy zadeklarować powierzchnię upraw, które kwalifikują się do przyznania uzupełniającej płatności lub przejściowych płatności do owoców miękkich, lub specjalnej płatności obszarowej do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych.
Jako oddzielne działki rolne muszą być oznaczone we wniosku grunty, na których są uprawiane konopie włókniste, grunty, na których realizowane jest przedsięwzięcie rolno-środowiskowe i poprawy dobrostanu zwierząt, grunty stanowiące trwałe użytki zielone oraz zagajnik o krótkiej rotacji.
Rolnik ubiegający się o płatności zwierzęce nie deklaruje odrębnie powierzchni do płatności zwierzęcych. Płatność ta będzie ustalana na podstawie działek rolnych zadeklarowanych jako JPO,TUZ.
W przypadku ubiegania się o płatności do pomidorów lub płatność cukrową lub płatność uzupełniającą do powierzchni uprawy chmielu niezwiązanej z produkcją, rolnik zaznacza tylko we wniosku pole wskazujące, że ubiega się o taką płatność.
We wniosku o przyznanie płatności do owoców miękkich, rolnik deklarując działki rolne, na których prowadzona jest uprawa owoców miękkich przeznaczonych do przetworzenia, zobowiązany jest do podania uprawianego gatunku owoców (maliny lub truskawki).
W 2012 roku zastosowanie mają następujące oznaczenia grup upraw:
1.     Grupę upraw, do której rolnik ubiega się o przyznanie płatności oznacza się jako odrębną działkę rolną, w następujący sposób:
·          JPO - w przypadku ubiegania się o przyznanie jednolitej płatności obszarowej,
·          UPO - w przypadku ubiegania się o przyznanie płatności uzupełniającej do grupy upraw podstawowych,
·    ST - w przypadku ubiegania się o przyznanie specjalnej płatności obszarowej do powierzchni upraw roślin strączkowych i motylkowatych drobnonasiennych
·          OM - w przypadku ubiegania się o przyznanie przejściowych płatności z tytułu owoców miękkich.
2.     Grupę upraw JPO, UPO, ST, do której rolnik ubiega się o przyznanie płatności do gruntów rolnych oznacza się jako odrębną działkę rolną.
3.     Zwarty obszar gruntu, do którego rolnik ubiega się o przyznanie płatności:
·       na którym prowadzona jest uprawa konopi włóknistych (K)
·       stanowiący trwały użytek zielony (TUZ)
·       stanowiący zagajnik o krótkiej rotacji, obejmujący jednolitą gatunkowo uprawę (Z)
·       objęty uprawą jednej rośliny:
o                na którym realizowane jest przedsięwzięcie rolno-środowiskowe i poprawy dobrostanu zwierząt (PROW 2004-2006) lub program rolnośrodowiskowy (PROW 2007 - 2013) (RS),
o                w ramach grupy (OM)
oznacza się jako odrębną działkę rolną podając oznaczenie grupy upraw (używając oznaczenia podanego w pkt 1), do której rolnik ubiega się o przyznanie płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.
4.     W przypadku realizowania przedsięwzięć rolno-środowiskowych i poprawy dobrostanu zwierząt, ubiegania się o przyznanie przejściowych płatności z tytułu owoców miękkich, poza oznaczeniem grupy upraw i nazwą obszaru, podaje się również nazwę rośliny uprawnej.
W przypadku, gdy rolnik deklaruje obszar, na którym prowadzona jest uprawa konopi włóknistych (K), wówczas musi podać odmianę zadeklarowanych konopi włóknistych np.: Białobrzeskie, Beniko lub Silesia.

37 komentarzy:

  1. Witam,
    jeżeli mamy działkę o powierzchni geodezyjnej 3ha, deklarujemy do płatności 2,90ha czyli 0,10ha należy wpisać do kolumny jako grunty nie zgłoszone do płatności? PEG jest 3ha.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Już odpowiadam ... Od pewnego czasu obowiązuje coś takiego jak powierzchnia niezgłoszona do płatności więc jeżeli pozostawimy 2.90 ogółem w tym 0,1 niezgłoszone to ARiMR oblicza powierzchnię niezgłoszoną do 3ha PEG (do 3 ha PEG brakuje 0,1 ha powierzchni). Z powierzchni niezgłoszonej wyciągane są sankcje. Jak dla mnie lepszym rozwiązaniem jest wpisanie 3ha w kolumnę ogółem w tym 0,1 ha w niezgłoszone lub po prostu wpisanie 3 ha w użytki ogółem i użytkowanie całości działki(obydwa przypadki tyczą się przypadku gdy cały grunt jest użytkowany rolniczo). Jeszcze tylko chciałem dopytać - jakim użytkiem jest ta powierzchnia 0,1 ha ?

      Usuń
  2. właśnie te 0,1ha jest użytkiem rolnym ale nie jest uprawiane.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No właśnie jeżeli te 0.1 ha jest użytkiem rolnym to musimy wpisać w niezgłoszone bo inaczej będzie się to liczyć do procentów niedodeklarowania. Jeżeli jest to teren nieużytkowany rolniczo, a mimo to nie jest wykluczony w ARiMR to wtedy nie deklarujemy go w obszar niezgłoszony ale odpowiednio oznaczamy powierzchnię na załączniku graficznym. Tereny będą wykluczane z PEG na podstawie obrysów na załącznikach graficznych.

      Usuń
  3. w ramach ścisłości jeżeli na działce rolnej mamy obszar który jest i będzie trwale nieużytkowany rolniczo (zarośla,zadrzewienia,mokradło,trawnik i drzewka ozdobne itp.) wtedy odznaczamy jako teren wyłączony. Natomiast jeżeli na działce rolnej występuje obszar który w następnym roku może być uwzględniony w płatnościach jednak tymczasowo nie można go uprawić wtedy wpisujemy jako niezgłoszone do płatności. Proszę o weryfikację.Bardzo dziękuje za pomoc.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pierwszy przypadek jak najbardziej ... ale co do przypadku terenu chwilowo nieużytkowanego nie można go wpisać w grunty użytkowane rolniczo niezgłoszone ponieważ tam wpisujemy tylko grunty takie, które są użytkowane, ale nie chcemy za nie płatności albo nie spełniają podstawowego wymogu działki rolnej 0,1 ha. W przypadku gdy podajemy do niezgłoszonych to kontrola na miejscu może weryfikować takie powierzchnie ponieważ w domyśle jest to w danym roku grunt użytkowany rolniczo ... nie wiem czy wytłumaczyłem rozsądnie :)

      Usuń
  4. trochę to wszystko skomplikowane, wcześniej było łatwiej. Mamy na działce obszar podmokły,którego przypuszczalnie nie da się w żaden sposób uprawić.Czyli możemy go zakwalifikować do niezgłoszonych do płatności? Może udzieli mi pan jakąś w miarę uniwersalną wskazówkę jak bezpiecznie deklarować,żeby nie ściągnąć kontroli? Z góry dziękuję :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Zdecydowanie nie można zrobić tego inaczej jak tylko odliczyć tą powierzchnię od obszaru użytków rolnych ogółem (nie wolno takiej powierzchni deklarować do niezgłoszonych, jeżeli działka ma 1ha, powierzchnie podmokła 0,10 to do powierzchni użytków ogółem podać 0,9 ha). Jeżeli nie da się tego obszaru uprawić to trzeba wykluczyć go z obrysu na działce ewidencyjnej z adnotacją że jest to teren podmokły i nie da się go uprawić. Powinno to spowodować aktualizację powierzchni PEG i wykluczenie z niego obszaru podmokłego.

    OdpowiedzUsuń
  6. jeszcze raz bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi, bardzo mi pomogły. Mam jeszcze jedną wątpliwość ponieważ mamy działkę która została podzielona na budowlane, na dzień 31 maja będę na pewno właścicielem jednak nie będzie tam nic uprawianego, tylko oprysk herbicydem na chwasty.Myślę że bezpieczniej będzie ją wyzerować? Czy pisać coś na załączniku graficznym?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Co do własności działki to, jeżeli nie jest się jej właścicielem to wystarczy tylko jej użytkowanie (przyda się z pewnością umowa dzierżawy, ale niekoniecznie musi być notarialna). Co do uprawy obowiązuje w Agencji coś takiego jak ugorowanie. Ugór to obszar przynajmniej raz skoszony, opryskany albo przeorany. Jeżeli obszar ten spełni jeden z tych warunków to może być deklarowany do płatności jako użytkowany rolniczo. Oczywiście pamiętać należy, aby nie przekroczyć powierzchni PEG wyznaczonej przez Agencję oraz jeżeli deklaruje działkę do płatności to musimy być pewnie że w danym roku na tej działce nie pojawi się np jakiś budynek albo działka ta nie zarośnie samosiejką.

      Usuń
  7. Witam. Biorę się do wypełniania wniosku o płatnośc za 2012 r. Wniosek nie jest zbyt skomplikowany gdyż w gosp. są tylko JPO TUZ ...jednak mam wątpliwośc.W oświadczeniu o sposobie wyk.pow.działek jest inna niż w informacji dotyczącej działek deklarowanych do płatności (rubryka 3)przeważnie deko niższa lub np.0,24 a w inf.0,2384. Czy tą informację muszę brac pod uwagę i wszystko zmieniac w oświadczeniu?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W informacji dotyczącej działek deklarowanych do płatności dokładność tzw. powierzchni PEG jest do 4 miejsc po przecinku. Do zaokrąglania powierzchni do 2 miejsc po przecinku tak aby wpisać ją do wniosku stosuje się reguły matematyczne. Podam przykład jeżeli w informacji mamy 0,2333 to do wniosku wpisujemy 0,23 ha, a jeżeli w informacji mamy 0,2351 to do wniosku możemy wpisać 0,24 ha. Mam nadzieję że jasno wytłumaczyłem :).

      Usuń
  8. Witam ponownie:-) chyba nie dośc jasno się wyraziłam wczoraj. Co do reguł matem. to jest jasne. Ale dalej nie za bardzo rozumiem...przykład: Maks.kwalif.obszar do jedn.plat.obszar wynosi 1,1772 a pow trwałych użytków ziel.zadeklar.w roku 2010 1,08. Deklarowac taką powierzchnię jaką uważam za słuszną czy opierac się na tej informacji???

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Najlepiej byłoby wykorzystywać powierzchnię PEG do maksimum tzn deklarować powierzchnię 1,18 ha. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby deklarować powierzchnię 1,08 pod TUZ i 0,1 do jakiejś innej płatności, oczywiście jeżeli jest tam łąką to poprawnym rozwiązaniem będzie także deklaracja 1,18 ha TUZ. Mam nadzieję że udało mi się wyjaśnić. Jeżeli moja odpowiedź jest zbyt mało precyzyjna to proszę pytać dalej. Postaram się odpowiedzieć dokładniej.

      Usuń
  9. Witam, mam pytanie dotyczące programu Modernizacja gospodarstw rolnych.Wniosek złożony w naborze w 2011r. jest na etapie poprawek.W biznesplanie (strukturze zasiewów) uwzględniona została dzierżawa na 7 lat jednak w tym roku właściciel poinformował żeby nic nie siać bo będą wydobywać piasek. W związku z tym w płatnościach obszarowych muszę te działki wyłączyć.Jakie konsekwencje może wyciągnąć z tego ARiMR? Czy muszę zamienić działki aby utrzymać strukturę zasiewów zgodną z biznesplanem?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No muszę powiedzieć że w tym przypadku rzeczywiście sytuacja jest skomplikowana. Rozumiem że umowa dzierżawy była już podpisana ... szkoda wydzierżawiający zmienił plan co do użytkowania działki. Hmmm może zerwanie umowy dzierżawy i potraktowanie sytuacji jako siłę wyższą (może to byłoby rozwiązanie). W przeciwnym wypadku działkę obowiązkowo należy zamienić na inną o podobnej powierzchni. Tutaj z jednej strony chodzi o strukturę zasiewów, ale także i o wielkość ESU, a w tym przypadku konsekwencje mogą być dosyć dotkliwe. Wolałbym nie prowokować wyliczeń wielkości tych zmniejszeń.

      Usuń
  10. Witam jeszcze jeden przypadek, który chciałabym skonsultować, jeżeli PEG jest większy niż ewidencja, deklarować do ewidencji a resztę do niezgłoszonych?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Powierzchnia ogółem użytków rolnych nie powinna być większa od powierzchni całkowitej działki (chyba że mówimy tutaj o zaokrągleniach matematycznych) więc moja odpowiedź - tak zdecydowanie do ewidencji (chociaż temat deklaracji powyżej ewidencji przewijał się w Agencji). Ignorujemy resztę PEG-a który jest powyżej powierzchni całkowitej działki. Agencja jest w trakcie uzyskiwania odpowiednich wyjaśnień w tej sprawie ale wszystko wskazuje na to, że powierzchnie PEG powyżej ewidencji nie będzie brana pod uwagę.

      Usuń
  11. u mnie na wszystkich działkach, w sumie według PEGa jest o 0,53ha więcej ziemi, na jednej działce zmierzyli o 0,23ha więcej a to jest prosta działka, a na innych 0,08 i 0,09ha więcej i też są proste. Nie wiem czy zadeklarować do ewidencji jak zawsze, czy do PEGa, żeby nie naliczyli sankcji za nie "dodeklarowanie"? Jeżeli deklarujemy do ewidencji jak obrysować mapkę, wiedząc że działki na mapkach mają powierzchnię PEG?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rzeczywiście temat ten jest jeszcze analizowany w Agencji, ale jednak wszystko wskazuje na to że w tym przypadku sankcji nie będzie. Za tym rozwiązaniem przemawia jeszcze system, który nie pozwala na deklarację działek powyżej powierzchni całkowitej. Już nie mówiąc o tym że Agencja raczej nie miałaby szans z odwołaniami w tym przypadku. Dlatego skłaniam się ku deklaracji działek do ewidencji i myślę że żadnych sankcji w tym przypadku nie będzie.

      Usuń
  12. Jeżeli deklarujemy do ewidencji a PEG jest większy jak obrysować mapkę? Czy nie obrysowywać całej działki? W agencji powiedzieli mi, że na mapkach działki uwzględniają powierzchnię PEG.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak to prawda mapki uwzględniają powierzchnię PEG. Jeżeli PEG jest mniejszy niż ewidencja to zazwyczaj gdzieś w obrysie działki pojawia się linia przerywana, która wyklucza część działki do płatności. Jeżeli PEG jest większy niż ewidencja to należy obrysować całą działkę ewidencyjną.

      Usuń
  13. Ale jeżeli mamy przypadek że PEG jest większy od ewidencji o 0,20ha a my deklarujemy tylko do ewidencji.Wyskalować te 0,20ha na mapce i nie obrysowywać?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W tym przypadku należy zadeklarować do ewidencji i obrysować cała działkę ewidencyjną. Za takie przypadki nie powinno być sankcji za niedodeklarowanie powierzchni.

      Usuń
  14. Witam, mam pytanie, czy na mapce muszę oznaczyć przeznaczenie kukurydzy, czy będzie ona na ziarno czy na kiszonkę? i do jakiej płatności obszarowej ją zakwalifikować bo pierwszy raz ją zasiałem i teraz mam problem. UPO czy inne? Proszę o odp. z góry dziękuję.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie trzeba wcale pisać że to jest kukurydza (piszemy na załącznikach graficznych tylko i wyłącznie 4 podstawowe zboża - pszenica, jęczmień, żyto, owies), a jeżeli chodzi o wypełnienie to wystarczy zadeklarować płatność UPO. Nie powinno być z takim zapisem żadnego problemu.

      Usuń
  15. Witam, to już chyba moje ostatnie pytanie w tej kampanii. Jeśli działka rolna ma ewidencyjnie 0,65ha wg.PEGa 0,72ha a rolnik zawsze deklaruje 0,45ha twierdząc że tam nie ma więcej działka jest w miarę prosta.Czy 0,20ha wpisac do niezgłoszonych?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W tym przypadku najbezpieczniej byłoby wpisać te 20 arów do niezgłoszonych skoro PEG jest większy niż powierzchnia ewidencyjna. Agencja w takich przypadkach z pewnością będzie brać taką powierzchnię do sankcji za niedodeklarowanie jeżeli nie wpiszemy w niezgłoszone. Pozdrawiam

      Usuń
  16. Witam,

    bardzo prosze o odpowiedz mam działke 3 ha a 30-40% tej działki jest w samosiejkach czy mogę ubiegać się o dopłaty słyszałam ze takie sa ale nie mogę znaleźć zadnych informacji na ich temat z góry dziękuję
    Dorota

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W tym przypadku warto zaglądnąć na stronę agencyjną i poszukać tematu o dopłatach do dolesiania gruntów rolnych oczywiście jeżeli planuje Pani tą działkę zalesić lub poszukać o zagajniki krótkiej rotacji jeżeli to jest zwarty obszar jednolity pod względem gatunkowym tzn topola, wierzba albo brzoza i obszar tej uprawy ma min 10 arów. Chętnie pomogę, mogę zabrać informację i wysłać na maila na ten temat ...

      Usuń
  17. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  18. Jeśli chodzi o same dopłaty to jest bardzo dobra szansa na rozwój przedsiębiorstw. Natomiast często realizując płatności opieramy się chociażby o system https://www.cashbill.pl/platnosci które przecież codziennie każdy z nas stosuje.

    OdpowiedzUsuń
  19. Jak w ogóle to wszystko wygląda w rolnictwie? Co o tym sądzicie? Są jakieś dopłaty? Bo jesli tak to każdy rolnik zainwestowałby to jeszcze w swoje uprawy. Na stronie https://www.syngenta.pl/uprawy/zboza/pszenica-ozima znajdziecie informacje związane z pszenicą ozimą i jej rodzajami.

    OdpowiedzUsuń
  20. Z tego co się orientuję są dopłaty, są dotacje,ale są też kredyty rolnicze. Generalnie sporo możliwości na sfinansowanie biznesu rolniczego i jego rozwoju

    OdpowiedzUsuń
  21. Oczywiście jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju transakcje bezgotówkowe do ich przeprowadzenia są specjalne systemy. Jednym z nich jest mój ulubiony czyli https://bluemedia.pl/oferta/platnosci/platnosci-online i jestem zdania, że jeszcze przez długi czas będę z niego korzystał.

    OdpowiedzUsuń
  22. Ja jestem zdania, ze bardzo fajnie jest również używać kart kredytowych gdyż mają one swoje niewątpliwe zalety. Jeszcze jak czytałem na stronie https://www.przelewy24.pl/blog/jak-zrobic-przelew-z-karty-kredytowej to w fajny sposób można również robić przelewy z kart kredytowych i jak to zrobić zostało dokładnie opisane.

    OdpowiedzUsuń
  23. Faktycznie bardzo ciekawie napisane. Czekam na więcej.

    OdpowiedzUsuń